Zdrowe czy niezdrowe?

W dzisiejszych czasach wiele mówi się wpływie tego, co jemy, na funkcjonowanie naszego organizmu, czyli na nasze zdrowie. Z pewnością, jest to bardzo ważny temat i dobrze, że istnieje on w szeroko rozumianym dyskursie społecznym. Niestety, rzadko kiedy specjaliści od żywienia, lekarze i naukowcy są zgodni, co do wartości poszczególnych składników diety.

Swego czasu słynny był spór dotyczący tego, czy lepiej jest masło, czy margarynę. W tej dyskusji padało wiele merytorycznych argumentów – zarówno zwolennicy pierwszej, jak i drugiej opcji mieli swoje racje. Obecnie takich sporów jest mnóstwo.

Przykładowo, w modzie jest wegetarianizm oraz weganizm. Abstrahując tutaj o kwestii natury ideologicznej, jak do tej pory specjaliści od żywienia nie są zgodni co do tego, czy jedzenie mięsa jest zdrowe, czy też nie. Wiadomo, że niektóre rodzaje mięsa, a także część sposobów na jego przyrządzenie, nie są najlepszymi rozwiązaniami, jednak trudno jest ostatecznie rozstrzygnąć, czy ogólnie ludzki organizm potrzebuje mięsa, czy tez nie.

Co więc powinniśmy jeść? Przede wszystkim, musimy zrezygnować z tych produktów, które obiektywnie są niezdrowe – co do niektórych kwestii praktycznie wszyscy są zgodni. Musimy unikać produktów naszpikowanych „chemią” oraz takich, które nie dają naszemu organizmowi praktycznie nic wartościowego. Pamiętajmy również o tym, że zdrowe żywienie to również spożywanie posiłków o określonych porach oraz w odpowiednich ilościach – przykładowo, powinno się jeść obfite śniadania i to krótko po wstaniu z łóżka.