Lampy do salonu – jak wybrać?

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu, przede wszystkim ze względu na swoje funkcje reprezentacyjne. To choćby dlatego niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego oświetlenia, które zapewni światło w całym pomieszczeniu, ale również pozwoli nam zbudować przyjemną atmosferę.

Głównie dlatego myśląc o oświetleniu dla salonu należy wziąć pod uwagę wiele różnego rodzaju lamp, począwszy od stojących, poprzez sufitowe, a na lampach wiszących kończąc. Oczywiście nie można przy tym zapomnieć o walorach estetycznych lamp i o tym, że za ich pomocą możemy w ciekawy sposób zaaranżować wnętrze salonu.

Najważniejsze jest jednak, aby lampy były po prostu praktyczne. A to głównie dlatego, że salon może pełnić następujące funkcje w naszym domu:

  • wypoczynkową,
  • gościnną,
  • reprezentacyjną.

W związku z tym w salonie powinny znaleźć się lampy, które znakomicie odnajdą się w każdej z tych sytuacji – niezależnie od tego, czy w salonie wypoczywamy, czy też może podejmujemy znajomych lub rodzinę. Na całe szczęście, do wyboru mamy wiele różnego rodzaju oświetlenia – lampy różnią się między sobą między innymi wzornictwem, parametrami czy też kolorystyką, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Ale przy tym wszystkim nie można zapomnieć, że nawet najpiękniejsza lampa – jeśli źle dobrana – może kompletnie nie sprawdzić się w roli, jaką dla niej przygotowaliśmy. Dlatego też do wyboru oświetlenia trzeba podejść w sposób przemyślany.

Najpopularniejsze lampy do oświetlenia salonu

W większości salonów znajdziemy jedno oświetlenie centralne, które rozprasza się na całe pomieszczenie oraz kilka innych źródeł światła, a więc tak zwane oświetlenie miejscowe.Do oświetlenia całego pokoju świetnie nada się więc lampa wisząca pod sufitem, która tak samo dobrze sprawdzi się w sytuacji, kiedy w salonie mamy także część jadalną.

Lampa stojąca może z kolei posłużyć nam do stworzenia kącika, w którym będziemy czytać nasze ulubione książki albo oświetli naszą kanapę, na której siedzimy lub leżymy w trakcie oglądania telewizji. Kinkiety natomiast pomogą stworzyć w salonie ciekawy klimat, co przyda się szczególnie w trakcie spotkań towarzyskich.